• Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Wyspa Gramvousa
 • Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Port w Rethymno
 • Kreta Kreta
  Forteca w Rethymno
 • Kreta Kreta
  Rethymno
 • Kreta Kreta
  Twierdza na wyspie Gramvousa
 • Kreta Kreta
  Hersonissos
 • Kreta Kreta
  Rethymno
 • Kreta Kreta
  Wyspa GramvousaElafonissi (Wypoczynek)

Czy plaża może być koloru różowego? Niemożliwe. A jednak i to bez konieczności zakładania różowych okularów. Okazuje się, iż jest takie miejsce a ta piękna plaża o unikalnym kolorze położona jest w południowo-zachodniej części Krety. Stanowi najbardziej wysunięty na zachód jej punkt. Śmiało można nazwać to miejsce perełką Krety. Kąpiel w krystalicznie czystej wodzie, peeling jaki dostarcza naszym stopom różowy piasek i obcowanie z naturą to propozycja nie do odrzucenia. A w drodze powrotnej można zatrzymać się aby zobaczyć jaskinię Agia Sofia z piękną kapliczką. Wybierając się na tą malowniczą plażę nie zapomnijmy zabrać ze sobą wody, przekąski, kremu do opalania z filtrem, ręcznika, nakrycia głowy i przewiewnych butów. No i najważniejsze... aparatu. Bo kto uwierzy później że faktycznie był tam różowy piasek.

Wyspa Gramvousa oraz Laguna Balos (Wypoczynek)

Lazurowa woda, piękne skały i niesamowite widoki. Do tego oddech piratów wyczuwalny na plecach. Kilka zdań to zdecydowanie za mało by opisać to fantastyczne miejsce dlatego poświęcono mu odrębny artykuł. Zapraszamy... Laguna Balos i wyspa Gramvoussa

Wąwóz Samaria (Aktywnie)

Położony w Górach Białych w południowo-zachodniej części Krety. Wąwóz jest jednym z najgłębszych oraz najdłuższych w Europie. Otoczony Parkiem Narodowym Samaria, który jest schronieniem dla wielu gatunków rzadkich ptaków, roślin oraz ssaków. Wędrówka pośród starych drzew, skał oraz strumyków jest bardzo urokliwa. Wspaniale jest spotkać górską dziką kozę Kri-Kris żyjącą właśnie w tym zakątku Krety. Jednakże należy pamiętać, iż wyprawa zajmie około 5-6 godzin dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą wygodne buty, wodę oraz przekąskę. Do przejścia jest bowiem 16 km a punktem docelowym jest miejscowość Agia Romueli. Można tam odpocząć, wykąpać się w Morzu Libijskim albo posilić w lokalnej tawernie. Ważną informacją jest to, iż nie wskazane jest aby wybrały się na wyprawę osoby z problemami zdrowotnymi, kobiety w ciąży czy dzieci poniżej 6 roku życia. Biura podróży nie zapomniały przygotować oferty także dla nich. Wycieczka do wąwozu Samaria może stać się także wspaniała rodzinną wyprawą. Rozpocznie się w miejscowości Sougia czy Chora Sfakion, skąd promem dostaniemy się do Agia Roumeli na południowym końcu wąwozu. Sami decydujemy jak szybko oraz jak daleko mamy ochotę zagłębić się w skalną krainę. A tam spotkać już można nie tylko górskie kozy ale turystów na ich końcu 16 km trasy.

Zobacz Wąwóz Samaria na mapie

Wąwóz Samaria Wąwóz Samaria Wąwóz Samaria

Heraklion - Knossos (Zwiedzanie)

Heraklion, Iraklion, Eraclion czy Heraclion. Stolica Krety i jedno z najbardziej fascynujących miast rejonu Morza Śródziemnego. Miejsce wpływu tak wielu kultur i dlatego też ma nam do zaoferowania aż tak wiele. Zmienia się niczym kameleon. Liczne fontanny, forteca, port wenecki, muzea, bramy... wszystko zachwyca. Połączenie tradycji z nowoczesnością. Wszystko to sprawia, iż wybierając się do Heraklionu na pewno nie będziemy się nudzić. Zaledwie 5 kilometrów od samego centrum położony jest Pałac Minojski. Imponujący, wybudowany na wzniesieniu Kefala w bliskim sąsiedztwie rzeki Kairatos. Wszystko zostało przemyślane tak aby zapewnić dobry dostęp do wody, morza jak i lasu. Pałac Króla Minosa uznawany jest za ten pierwszy i najstarszy minojski. Istna kolebka europejskiej kultury. Prawdziwy raj dla miłośników historii. Oczyma wyobraźni możemy przywrócić wspomnienia o jego świetności. Przez niektórych nazywany labiryntem. Niestety nie mamy szans spotkać samego Króla Minosa by podpytać jak było naprawdę. Czy faktycznie wejście wiązało się z pozostaniem tam na zawsze jak zaplanował to znany architekt Dedal? Czy rzeczywiście Król Minos zrobił z niego później swojego więźnia tylko po to by nie zdradził planu pałacu już nikomu innemu? Czy więził też samego Minotaura? Jednak wybierając się dzisiaj na wycieczkę w te urokliwe miejsce Krety możemy być spokojni... wyjście jest i nic nam nie grozi. Na pewno znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań. Powrócimy w ławy szkolne kiedy to z wypiekami na twarzy zagłębialiśmy się w lekturę greckiej mitologii i choć przez chwilę chcieliśmy być w skórze Ariadny, Posejdona czy Ikara. Freski, kolumny, ceramiczne figurki, tabliczki z pismem linearnym i wiele innych ciekawostek ma nam do zaoferowania Pałac Minojski w Knossos. Czy warto się jeszcze zastanawiać?

Pałac w Knossos Knossos Pałac w KnossosZobacz więcej

Pamiątki z Krety

Co warto przywieźć z Krety? Jaką pamiątke zabrać do Polski? Tradycyjne regionalne produkty z Krety...

więcej

Słownik polsko-grecki

Tłumaczenie polskie i greckie najczęściej używanych słów przy kontaktach z grekami znajdziesz w pomocnym słowniczku...

więcej