Rethymno
Retymno, Rethymno, Retimno, Retimo, Rithy, Rithymna, Rethimno... można spotkać się różnym nazewnictwem ale to zawsze to samo miasto.
Położone jest pomiędzy Heraklionem i Chania. Jest stolicą województwa Rethymno. Można śmiało stwierdzić, iż stanowi doskonałą bazę dla osób, które planują zwiedzać zarówno zachodnią jak i wschodnią cześć Krety. Bardzo dobrze skomunikowane, z wieloma wypożyczalniami samochodów, skuterów, rowerów jak i przystankami autobusowymi. Zanim jednak zdecydujemy się na odkrywanie innych miejsc Krety poświęćmy temu miastu zarówno poranek, dzień jak i wieczór. A nawet i kilka... bo jest co oglądać.
Wyświetl większą mapę
Rethymno to najpiękniej zachowane renesansowe miasto Grecji. Jego architektura i wygląd to połączenie wpływu wielu kultur. Swoją cegiełkę dołożyli zarówno Wenecjanie, jak i Turcy. Tym pierwszym zawdzięcza fortyfikację, Port Wenecki z piękną latarnią czy Fortecę, którą rozpoczęto budować w 1573 roku. Rethymno w tym czasie rozbudowywało się i piękniało z każdym dniem. Zyskało Centralny Rynek, zegar słoneczny czy fontannę np. Rimondi. Kolejny etap zmian nastąpił kiedy w 1646 roku Turcy dokonali oblężenia miasta. Aby zaznaczyć swoją obecność nadali miastu architektoniczny wygląd zbliżony do miasta muzułmańskiego. Czego zatem nie można przegapić? Odpowiedź poniżej.
Co na początek tej uczty? Może Wielka Brama ( The Great Gate, The Porta Guora, Megali Porta) czyli jedna z pozostałości po dawnej fortyfikacji. Wprowadza nas w starą część miasta, pełną kawiarenek, zaułków, małych podwórek wypełnionych kwiatami. Podczas wieku sporów fortyfikacja uległa licznym zniszczeniom ale na szczęście wojownicy pozostawili cos dla nas. Tak to już niestety bywa. Swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu gubernatorowi Rettore
J. Guoro. Brama usytuowana jest na początku ulicy Antistaseos.
Kolejnym ciekawym budynkiem jest Fontanna Rimondi (Rimondi Fountain). W upalny dzień można przy niej spotkać spragnionych wody turystów i mieszkańców Rethymonu. Wydobywa się ona spokojnie z trzech pysków lwów, na których wydawać się może nie robi już wrażenia masa ludzi która podziwia ją każdego dnia. Wybudowana została w 1626 roku i tak jak w przypadku Wielkiej Bramy przyjęła nazwę od gubernatora miasta A. Rimondi. Gdzie jej szukać? Na placu Platanos czyli w dawnym centrum weneckiego miasta.
Nie można pominąć Meczetu Neratzes (Mosque Neratzes), który w czasie panowania Wenecjan był kościołem Najświętszej Marii Panny. Jednakże i ta budowla ma swoją historię. W 1657 został przekształcony przez Turków na meczet . W 1890 nastąpiła rozbudowa, gdyż dodali oni duży minaret z dwoma balkonami, który został wybudowany ze sławnych kamieni ze wsi Alfa. Dlatego też nie ma zmartwienia by przegapić ten budynek, gdyż widoczny jest już z daleka. Charakterystycznymi elementami są trzy kopuły.
Warto spędzić chwilę w Porcie Weneckim w Rethymnie. Na samym czele dumnie prezentuje się latarnia, która wybudowana została już przez Turków w 17 wieku. Jednakże doskonale komponuje się. Port zachwyca zarówno w dzień jak i w nocy. Wieczorem spotkamy tutaj wiele jachtów z różnych stron świata. W tafli wody można podziwiać jak odbija się blask latarni oraz promenady z tawernami wypełnionymi po brzegi turystami i mieszkańcami. Może być początkiem wyprawy do niewątpliwie największej gwiazdy Rethymna czyli Fortezzy. Okazała, położona na wzniesieniu. Trudno jej nie zauważyć nawet z daleka. Można pisać o niej wiele bo przecież to tak jakby miasto w mieście. Dlatego poświęcono jej odrębny artykuł. Zapraszamy...
W upalny dzień wytchnienie może dać Municipal Garden. Piękny park położony bardzo blisko Wielkiej Bramy. Cisza, spokój, kwiaty, na drzewach pomarańcze. Można odpocząć na jednej z ławek i przemyśleć dalszą trasę wędrówki
jednym słowem warto poszwędać się wieczorem po małych i wąskich uliczkach i ukradkiem zajrzeć do małych mieszkanek mieszkańców Rethymna. Czasem spotkać można mały stoliczek przy którym za chwilę spotkają się przyjaciele na ouzo czy raki. Mozna też przysiąść na chwilę w jakiejś tawernie i poobserwować jak płynie tutaj czas.
A co oprócz zwiedzania? Może będzie to piękna piaszczysta plaża? To na pewno duży atut Rethymna. Oznaczone "błękitną flagą" za czystość wody niejednego skuszą kąpielą czy długim spacerem brzegiem morza. Natomiast dla miłośników Renesansu miasto przygotowało Festiwal Renesansowy, który odbywa się się latem głównie w teatrze Fortecy. Natomiast jakbyśmy zdecydowali się na wyjazd zimą możemy spotkać przebierańca. Nie musimy się obawiać bowiem to karnawał. Podobno największy z tych, które odbywają się na Krecie. Tradycyjne tańce, parady, przedstawienia, zabawy do samego rana a do tego wino.
Jednym słowem warto.