Chania
Chania, to drugie pod względem wielkości miasto zlokalizowane na greckiej Krecie. Różne cywilizacje rozwijały to miasto przez wieki, co zaowocowało obecnym wyglądem Chanii. Dodać wypada, że miasto Chania w latach 1847 do 1972 była stolicą Krety. Wędrując po labiryncie uliczek Starego Miasta w obrębie fragmentów murów z czasów weneckich, podziewać możemy piękne rezydencje weneckie, fontanny, kościoły. Wiele tu doskonale zachowanych zabytków i atrakcji turystycznych. Co kawałek jest coś do odkrycia. Port wenecki w Chanii to obok Starego Miasta największa atrakcja turystyczna tego miasta.
Wyświetl większą mapę
Chania ma bezpośredni dostęp do międzynarodowego portu lotniczego. Lądują tu codziennie samoloty czarterowane przez biura podróży oraz codziennych połączeń liniowych między innymi do stoli Grecji Aten. Dodatkowo do Chanii z kontynentu może dotrzeć statkiem, choćby z portu w Pireusie. Będąc w Chanii, bez większego problemu dotrzemy również w inne rejony Krety poruszaj się autobusami czy choćby wynajętym samochodem.
Wielu podróżników zalicza Chanię do jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast w Grecji. Czy to prawda? Przekonaj się sam wędkując po jej uliczkach, zwiedzając muzea, podziwiając różne style architektoniczne budowli. Na takie urozmaicenie miała historia miasta, na którą wpływ mieli Arabowie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Turcy i oczywiście Grecy. Ale od początku. Założenie minojskiej osady zwanej Kydonia szacuje się na IV wiek p.n.e., a w 69 roku p.n.e. miasto podbili Rzymianie. W XIII wieku Chania przeszła pod panowanie Wenecjan. To oni w obronie przed Turkami, wybudowali w roku 1537 mur wokół Starego Miasta. Jednak już w roku 1645 Turcy podbijają miasto. W 1898 miasto zostaje wyzwolone spod panowania Turków i staje się stolicą państwa kreteńskiego. Następnie w roku 1913 zostaje przyłączona do Grecji wraz z całą wyspą Kreta.
Co warto zobaczyć w Chanii?
Oczywiście numer jeden to Port Wenecki z XIV wieku. Na jego terenie do dziś zachowało się 9 kamiennych arsenałów pokrytych ołowianymi dachami. Hale te służyły jako miejsce budowy i przechowywania galer, czyli okrętów o napędzie wiosłowym. Przy skalnym wybrzeżu usytuowana jest latarnia morska wprowadzająca statki do portu. Wybudowana w 1570 roku przez Wenecjan została przebudowany w 1830 roku przez Egipcjan.
Stare Miasto przylegające do Portu Weneckiego otoczone jest fragmentami muru z okresów panowania Wenecjan. Mimo poważnych zniszczeń z czasów II Wojny Światowej w wyniku bombardowania, miasto zostało odbudowane i odrestaurowane by dziś przypominać o historycznym znaczeniu Chanii. Weneckie budynki oraz tureckie elementy składają się na niepowtarzalny styl centrum miasta. Centrum pełne jest sklepów sprzedających między innymi pamiątki czy artykuły skórzane. Spotkać też możemy tradycyjne pracownie produkujące skórzane buty.
Warto wybrać się do Muzeum Folkloru oraz Muzeum Archeologicznego, zobaczyć tradycyjną łaźnie turecką (hamam), park miejski i halę targową. To właśnie tam zakupimy lokalne produkty, sery, owoce, przyprawy, oliwę i pamiątki.