• Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Wyspa Gramvousa
 • Kreta Kreta
  Laguna Balos
 • Kreta Kreta
  Port w Rethymno
 • Kreta Kreta
  Forteca w Rethymno
 • Kreta Kreta
  Rethymno
 • Kreta Kreta
  Twierdza na wyspie Gramvousa
 • Kreta Kreta
  Hersonissos
 • Kreta Kreta
  Rethymno
 • Kreta Kreta
  Wyspa GramvousaForteca w Rethymno

Forteca, fortezza, twierdza… prawdziwe miasto w mieście. Być w Rethymnie i nie zajrzeć choć na chwilę do jego słynnej fortezzy to tak jakby nie być tam wcale. Trafimy do niej nawet bez mapy. Położona na wzniesieniu bardzo blisko portu kusi z daleka by ją odwiedzić. Już za 4 euro możemy poszwędać się po starych, wydeptanych ścieżkach i liznąć trochę historii. Niemal każdy zakamarek kusi by zajrzeć. Stare kościoły, amfiteatr, meczet. Idealna propozycja dla każdego. Warto wdrapać się prawie do samego nieba by spojrzeć na Rethymno z góry. Stamtąd roztacza się niezwykle urokliwy krajobraz. Ziemia prawie czerwona, woda mieni się turkusem i zielenią. A w oddali dostrzeżemy stada kóz leniwie przemieszczające się w upalny dzień na Krecie, piękne gaje oliwne i winnice z dojrzewającymi w słońcu winogronami. Widok z góry nieśmiało zaprasza do zrobienia zdjęcia. Trzeba smiało stwierdzić, że jest co fotografować.


Wyświetl większą mapę


Wybudowana miedzy 1540 a 1570 rokiem przez Wenecjan w obronie przed groźnymi Tureckimi piratami. Pomyślano właściwie o wszystkim. Tę okazałą budowlę zawdzięczamy wysiłkowi i pracy ponad 100 000 mieszkańców Krety i 40 000 zwierząt. W 1646 roku okazało się, iż jest do zdobycia i opanowali ją Turcy. Szybko zamienili Wenecką Katedrę San Niccol w Ibrahim Han Mosque. A czego nie powinniśmy przegapić? Pełniła funkcję obronną dlatego znajdziemy tam magazyn artylerii i prochu, bastion Sant' Elia, Santa Maria czy San Lucca, pomieszczenie na kamienie.

Jak przystało na prawdziwą fortecę nie zapomniano także o siedzibie Rektora i Radców, gdzie zapadały ważne decyzje. Co nam jeszcze ma do zaoferowania ta wspaniała budowla na Krecie? Znajdziemy tam amfiteatr Erofili. Może w upalny dzień pozwoli nam na chwilę wytchnienia i zasiadając w starych ławach poczujemy się jak mieszkańcy Krety kilka dekad temu. Oczyma wyobraźni podążać będziemy po pięknych bramach i murach z malutkimi okienkami. A do tego śpiew cykad, błękitne niebo i kwiaty. Nie zapomnijmy też o kościołach… Agia Ekaterini czy Agios Theodoros z daleka zachęcają by je odwiedzić. Możemy nawet poczuć się przez chwilę dzwonnikiem. Może nie z Notre-Dame ale z Rethymna. Ważną informacją jest to że w fortezzy w Rethymnie znajduje się sklep gdzie zakupimy w razie potrzeby napój by ugasić wielkie pragnienie, bądź jakąś przekąskę by zwalczyć głód. Przy odrobinie szczęścia natrafimy też na ciekawą wystawę. Czy warto się jeszcze zastanawiać? Niezdecydowanych może zachęcą zdjęcia.

Forteca w Rethymno Forteca w Rethymno Forteca w Rethymno
Forteca w Rethymno Forteca w Rethymno Forteca w Rethymno
Forteca w Rethymno Forteca w Rethymno Forteca w RethymnoZobacz więcej

Laguna Balos

Wycieczka na Lagunę Balos i Wyspę Gramvoussa - czy właśnie nie tak wygląda prawdziwy raj...

więcej

Ceny wypożyczenia samochodów

Jeśli chcesz zwiedzać Krętę samochodem, sprawdź orientacyjne ceny wypożyczenia samochodów na wyspie...

więcej